20.10.2015 r. -Seminarium Open Access w BUŁ w ramach Tygodnia Otwartej Nauki

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza na VI Seminarium Open Access organizowane 20.10.2015 r. w ramach obchodów 9 edycji Międzynarodowego Tygodnia Open Access 2015. Jest to spotkanie, na którym dyskutujemy o otwartości nauki oraz uczestniczymy w działaniach na rzecz propagowania idei Open Access.
Tydzień Otwartej Nauki – Open Access Week (OAW) – jest wydarzeniem globalnym. Zadaniem imprez organizowanych w ciągu takiego tygodnia jest promocja otwartego dostępu do nauki i edukacji. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 19-25.10.2015 r. pod hasłem „Otwartość dla współpracy”, obchody objęła patronatem Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Uniwersytety, uczelnie, instytuty badawcze, instytucje finansujące naukę, biblioteki i ośrodki analityczne wykorzystują ten czas do pozyskiwania wsparcia dla idei OA oraz podejmowania debat o ekonomicznych korzyściach z zastosowania nowych modeli: organizacyjnych i biznesowych, które poszerzałyby zakres dostępu do wyników badań czy edukacji wyższej.

Program seminarium
godz. 10:00
RepOD – repozytorium otwartych danych badawczych
dr Marta Hoffman-Sommer, ICM, Uniwersytet Warszawski

godz. 10:30
Standaryzacja i publikacja danych w badaniach nad roślinami
prof. Paweł Krajewski, Instytut Genetyki Roślin PAN w Poznaniu

godz. 10:50
Projekt Bałucki Słownik
Katarzyna Kurowska, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, Uniwersytet Łódzki

godz. 11:10
Czasopisma otwarte na świat – PRESSto uniwersytecka platforma elektronicznych czasopism naukowych
Emilia Karwasińska, Biblioteka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Otwarta platforma czasopism – komunikat
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

godz. 11:40
brunch

godz. 12:30 – 14:30
Warsztaty z prawa autorskiego
dr Krzysztof Kurosz, Katedra Prawa Cywilnego, Uniwersytet Łódzki

Zapraszamy!
Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego, ul. J. Matejki 32/38
20.10.2015 r., godz. 10:00, sala 302, III piętro
Bieżące informacje o Tygodniu Otwartej Nauki w Bibliotece UŁ można znaleźć na stronie internetowej BUŁ:

Uwaga! Biblioteka UŁ przygotowała materiały promujące krajowe obchody Tygodnia Otwartej Nauki, w tym film animowany dostępny pod adresem: https://youtu.be/Bc1MvHPp5ps .

Oddział Informacji Naukowej i Prac
Naukowo – Dydaktycznych