Po raz szósty przyznano nagrody dla młodych pasjonatów matematyki

20160322-101322-3702

22 marca 2016 odbyła się gala finałowa największego konkursu matematycznego w województwie łódzkim „Matematyka Moja Pasja”. Wręczenie nagród miało miejsce w auli Wydziału Matematyki
i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego.

Zwycięzcami 6 edycji są:

W kategorii gimnazjów:

1 Kamil Galewski z Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim
2 Arkadiusz Pospieszny z Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego w Będkowie
3 Piotr Zygmunt z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Króla Bolesława Chrobrego w Łodzi
4 Kaja Gruntkowska z Publicznego Gimnazjum Politechniki Łódzkiej
5 Kacper Makowski z Publicznego Gimnazjum nr 15 w Łodzi im. Aleksego Rżewskiego w Łodzi
6 Jakub Chmielarz z Gimnazjum nr 11 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Ireny Sendlerowej w Łodzi
7 Witold Adamczyk z Gimnazjum nr 1 w Opocznie
8 Michał Rejer z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. św. Alojzego Orione w Zduńskiej Woli
9 Jakub Sola z Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim
10 Hubert Borzuta z Zespołu Szkół nr 8 Tomaszowie Mazowieckim

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

1 Wojciech Przybyszewski z Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Skierniewicach
2 Tomasz Bednarek z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej
3 Marcin Massalski z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi
4 Adrian Kucharczuk z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim
5 Tomasz Urbański z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim
6 Jan Kociniak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim
7 Nikodem Kudelski z Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Skierniewicach
8 Norbert Banaś z XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Łodzi
9 Krystian Kobus z Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego im. ks. St. Konarskiego w Skierniewicach
10 Kamil Krysiak z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata

Nagrodzono także nauczycieli:

Pana Marka Rożniaka z Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Skierniewicach oraz Pana Bogumiła Pęcinę z Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim.

Wyróżniono także dwie szkoły

Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim i Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim.

W tegorocznym konkursie udział wzięło ponad 2000 uczestników (szkoły ponadgimnazjalne: 1133 uczniów z 60 szkół, gimnazjum: 906 uczniów z 83 szkół). Konkurs mający na celu popularyzację matematyki wśród uczniów, jest organizowany przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego wraz z Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przy współudziale Polskiego Towarzystwa Matematycznego. W kategorii dla gimnazjalistów współorganizatorem jest także Łódzki Kurator Oświaty. Inicjatywę swym patronatem objął Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa, Rektor UŁ oraz Łódzki Kurator Oświaty. Patronem medialnym jest TVP Łódź. Partnerem strategicznym i głównym sponsorem nagród jest firma Ericpol.

Zaproszeni na galę finałową uczniowie i ich nauczyciele do końca trzymani są w niepewności. Zwycięzcy ogłaszani są dopiero w trakcie uroczystości.

Jest to ważne wydarzenie zarówno dla uczniów, jak również ich nauczycieli, którzy często przyjeżdżają do nas spoza Łodzi. Wszyscy w napięciu oczekują werdyktu. Ciężka praca naszych uczestników zostaje doceniona – zwycięzcy otrzymują bardzo atrakcyjne nagrody – drony, smartwatche oraz hit tegorocznej edycji – droidy BB-8 z VII części Gwiezdnych Wojen. Oprócz nagród materialnych, laureaci w kategorii dla gimnazjalistów otrzymują punkty w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych – mówi pomysłodawca konkursu, dr Andrzej Rychlewicz z WMiI UŁ, który właśnie dzięki wielkiej pasji do matematyki od 6 lat
z takim samym zapałem organizuje matematyczne zawody. – Ale konkurs ma dodatkowo inny wymiar – dla laureatów to często pierwszy poważny sukces, który wzmacnia w nich wiarę we własne siły i dodaje odwagi na przyszłość – mówi organizator.

Od edycji 2012/2013 konkurs zyskał znaczące wsparcie, gdyż partnerem strategicznym została firma Ericpol. W ramach wspierania i promocji nauk ścisłych firma stale współpracuje nie tylko z Uniwersytetem Łódzkim, ale również z Politechniką Łódzką, Uniwersytetem Jagiellońskim i Akademią Górniczo-Hutniczą (prowadzenie wykładów, seminariów, jako sponsor i partner konferencji oraz badań naukowych). Od 2008 r. wspólnie z Polskim Towarzystwem Matematycznym jest organizatorem Międzynarodowej Nagrody im. Stefana Banacha za najlepszą pracę doktorską w dziedzinie nauk matematycznych.

Uczestnictwo w konkursie oswaja młodych ludzi z uczelnią, ze środowiskiem naukowym, pokazując, że matematyką można się bawić, a kierunki ścisłe nie są takie trudne, jak się powszechnie wydaje. Co więcej, uświadamia uczniom, że bycie dobrym w matematyce otwiera wiele możliwości i ułatwia znalezienie ciekawej, rozwojowej pracy. Właśnie takich pełnych pasji i zaangażowania ludzi poszukujemy w trakcie rekrutacji na stanowiska programistów. Zapotrzebowanie na absolwentów kierunków technicznych jest ogromne, dlatego warto kierować swoje zainteresowania i rozwijać talenty w stronę nauk ścisłych już na etapie gimnazjów i szkół średnich – mówi Stefan Znarowski, Dyrektor Generalny Ericpol.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji.