JLU Virtual International Programme (VIP) – Summer Semester 2020/2021

Szanowni Państwo,

bardzo proszę o zapoznanie się z możliwością uczestnictwa w zajęciach zdalnych na uniwersytecie JLU Giessen VIP (Virtual International Programme). Udział w zajęciach, może być potraktowany jako udział w zajęciach dodatkowych, bądź udział zastępczy (w zależności od decyzji koordynatora ECTS oraz możliwości przewidzianych w programie studiów).

W ramach programu VIP mogą Państwo poszerzyć wiedzę w wybranej dziedzinie (ponad 80 przedmiotów) na zajęciach prowadzonych w językach angielskim, niemieckim, francuskim i hiszpańskim, lub wybrać kurs sprawności komunikacyjnych w języku niemieckim. Zajęcia zaczynają się w marcu lub kwietniu br., trwają nie dłużej niż do lipca. Podobnie jak w przypadku wymiany w programie Erasmus+, wymaganym dokumentem jest wykaz zaliczeń z macierzystego wydziału UŁ. W odróżnieniu od programu Erasmus+, nie istnieją świadczenia finansowe, zajęcia odbywają się w całości zdalnie, możliwy jest wybór kilku bądź tylko jednego przedmiotu, gdyż nie istnieje dolna granica wymaganych punktów ECTS.

Ponieważ jest już po terminie, bardzo proszę wszystkich zainteresowanych możliwością udziału w zajęciach, do zgłoszenia się do dr Anety Tomaszewskiej, koordynatora ECTS, aneta.tomaszewska@wmii.uni.lodz.pl do 1 marca 2021.

Dear colleagues,

I hope this e-mail finds you, your colleagues and families all well and healthy. We are pleased to present to you today JLU’s Virtual International Programme (VIP) for summer semester 2021.

During the current winter semester 2020/21 our VIP came across with much positive response and it enabled us to make international exchange possible despite the worldwide pandemic. Thank you very much for sharing the information with your students and thus supporting this possibility. Based on this positive experience we would like to continue the programme for international students interested in a virtual exchange experience at JLU. Please be assured that this programme persists an additional offer and is not meant to replace physical exchange at our university during the upcoming summer semester where possible.

The VIP invites international students from our partner universities around the world to gain international study experience as complement of their studies in their home countries. International students get to choose one or more seminars and lectures from a varied study catalogue taught completely online. This offer includes over 80 online courses from all 11 faculties at JLU at undergraduate and graduate level, held in English, German, Portuguese, Spanish, or Ukrainian language. As the offer is part of the regular JLU curriculum, international students enrolled will benefit from an international learning environment.

In addition to the specialized courses, our VIP offers interdisciplinary online courses and 45 exclusive places in an online German language course for beginners. Upon successful completion of the virtual exchange semester, international students will receive a Transcript of Records with credit points from JLU. Participation in the “Virtual International Programme” at JLU is free of charge for students from our partner universities.

Attached you find an overview of the “Virtual International Programme” at JLU as well as our course offer. Students are able to apply for the programme up to February 15, 2021. The courses start mid of April 2021. For further information about the course offer and the application process, please visit www.uni-giessen.de/vip.

We are very much looking forward to welcoming your students for a unique virtual experience at JLU and to enabling them to experience an international academic exchange, even in times of pandemic-related travel restrictions.

We highly appreciate if you could disseminate our “Virtual International Programme” broadly among your campus community. Please contact our Mobility Team for inquiries about the programme, the course selection or the application process:

Justus Liebig University Giessen

International Office

Mobility Team

VIP@admin.uni-giessen.de

Tel.: +49 641-99 12131/32

Copyright © 2021 Wydział Matematyki i Informatyki UŁ. All rights reserved.