W jaki sposób zapobiegać przemocy w szkole? Spotkanie wokół książki „Psychologia prześladowań w szkole”

Miejsce wydarzenia: Online
Czas: 29 lutego 2024 (czwartek) 18:00 - 20:00

Dlaczego dzieci stają się częścią zjawiska, jakim jest prześladowanie? Czy cyberprzemoc różni się od tradycyjnego prześladowania?

Zapraszamy na bezpłatny webinar, który odbędzie się w dniu 29 lutego (czwartek) o godzinie 18.00. Spotkanie będzie poświęcone książce “Psychologia prześladowań w szkole” autorstwa Petera K. Smitha, profesora psychologii edukacyjnej na University of London.

Podczas webinaru będziemy rozmawiać o następujących zagadnieniach:

• Zjawisko przemocy rówieśniczej w szkole – czy jest powszechne, jakie są jego przyczyny, skutki i konsekwencje dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców
  • Cyberprzemoc oraz sposoby jej przeciwdziałania i cyberbezpieczeństwo – jak rozpoznać, zapobiegać i reagować na cyberprzemoc wśród dzieci i młodzieży, jak edukować i wspierać nie tylko ofiary, ale też sprawców, jak dbać o higienę cyfrową
  • Dobre praktyki – jakie są skuteczne metody i programy zapobiegania oraz przeciwdziałania znęcaniu się w szkole, jakie są role i zakres odpowiedzialności różnych podmiotów, jak współpracować i wymieniać się doświadczeniami

Webinar poprowadzi:

• KRYSTIAN KARCZ – nauczyciel etyki, filozofii, wiedzy o społeczeństwie i edukacji dla bezpieczeństwa. Założyciel największego wirtualnego pokoju nauczycielskiego – grupy “Nauczyciele filozofii i etyki” oraz fanpage’a Uczę filozofować. Współautor książki “Filozofuj z dziećmi 2”, popularyzator filozofii, filozofowania oraz nowoczesnych metod nauczania.

Gościniami webinaru będą:

• AGATA DAWIDOWSKA – radczyni prawna, która od 2011 roku prowadzi własną kancelarię prawną w Poznaniu. W latach 2021 do 2023 roku prowadziła bloga Prawa Małego Człowieka poświęconego prawom dziecka. Od czerwca 2023 roku pracuje również jako Rzeczniczka Praw Uczniowskich w Poznaniu. W ramach swojej praktyki rzeczniczki pomaga poznańskim uczniom oraz rodzicom w rozwiązywaniu problemów związanych ze szkołami, propaguje ideę praw uczniowskich, uczestniczy w mediacjach szkolnych i działa na rzecz poznańskich uczniów.
  • ‍ MARTA SZYMCZYK — absolwentka Wydziału Nauk o Wychowaniu na Uniwersytecie Łódzkim, pedagożka szkolna, nauczycielka etyki, aktywistka edukacyjna i społeczna, studentka IV roku psychologii. Prowadzi fanpage „Nieszablonowa pedagożka” poświęcony wychowaniu, edukacji antydyskryminacyjnej, przepisom prawa oświatowego oraz sprawdzonym działaniom w pracy z dziećmi i młodzieżą. Wyróżniona w XIV edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej “Za naprawianie świata”, XI edycji konkursu im. Aliny Margolis-Edelman organizowanego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, II edycji Nagrody im. Janusza Korczaka oraz w Konkursie Nauczyciel Roku 2023. Współtwórczyni inicjatywy Protest z Wykrzyknikiem.

Webinar będzie transmitowany na żywo na Facebooku Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

Zachęcamy do zadawania pytań i komentowania przez czat.

Podczas webinaru na żywo będzie możliwość wygrania książki!

Miejsce wydarzenia: Online

Data i godziny wydarzenia: 29 lutego 2024 (czwartek) 18:00 - 20:00