Zespół Pieśni i Tańca UŁ na arenie międzynarodowej

Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego „Kujon” nie próżnuje. Tym razem grupa reprezentacyjna zespołu udała się na dwa międzynarodowe festiwale – „Paralia Summer Fest” w Olympic Beach w Grecji oraz „Ohrid – City of Light” w Ochrydzie w Macedonii. Bałkańskie tournée trwało od 7 do 19 lipca.

Celem wyjazdu była reprezentacja Uniwersytetu Łódzkiego, miasta Łodzi i Polski na arenie międzynarodowej. „Kujon” prezentował się na scenach z zespołami z m.in. Bułgarii, Słowacji, Turcji, Serbii, a także spotkał i zyskał kilku nowych przyjaciół z Polski. W programie „Kujona” znalazły się tańce okolic Sieradza oraz tańce Lachów Sądeckich.

Podczas festiwalu można było znaleźć czas na wszystko – oprócz tańca, członkowie „Kujona” mieli też okazję zwiedzić sławne greckie Meteory, udać się w gorące źródła w Pozar czy pływać w krystalicznie czystym Morzu Egejskim. Macedonia ugościła ich wyjątkowym jedzeniem, pięknem ochrydzkiej starówki i romantycznym klimatem Jeziora Ochrydzkiego.

W czasie podróży nie zabrakło również tradycyjnego festiwalowego chrztu, do którego przystępują członkowie po raz pierwszy obecni na zagranicznym koncercie. Tym razem nie mogli sobie wymarzyć piękniejszego miejsca – plaża w Grecji, a w oddali Olimp, góra bogów. W takim też klimacie został przygotowany cały chrzest.

Pod kątem artystycznym zespół przygotowała kierownik artystyczna Marta Papis, a kapelą dowodził Ryszard Kruszyński. Wyjazd na festiwale nie odbyłby się bez wsparcia finansowego i duchowego władz UŁ.

Po powrocie zespół odpoczywa, ale nie są to długie wakacje – już 10 września „Kujon” zatańczy na Święcie Róży w Kutnie, a 30 września urozmaici miejskie Powitanie Jesieni organizowane w ramach projektu „Zielona Łódź”.

Materiał: Akademicki Zespół Pieśni i Tańca UŁ „Kujon”
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ