PROCES DYPLOMOWANIA

Aktualnie obowiązującym aktem prawnym dotyczącym procesu dyplomowania na Wydziale Matematyki i Informatyki jest Uchwała. RW nr 216 w sp. wytycznych dotyczących procesu dyplomowania oraz Regulamin Studiów W Uniwersytecie Łódzkim przyjęty uchwałą nr 449 Senatu UŁ z dnia 14 czerwca 2019 r.

  • Pracą dyplomową jest kończąca studia praca magisterska, praca licencjacka lub inżynierska. Pracę licencjacką/inżynierską student przygotowuje pod kierunkiem nauczyciela akademickiego posiadającego co najmniej stopień naukowy doktora. Pracę magisterską na jednolitych studiach magisterskich lub studiach drugiego stopnia student przygotowuje pod kierunkiem nauczyciela akademickiego posiadającego co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego. Do kierowania pracą magisterską Dziekan może upoważnić nauczyciela akademickiego posiadającego stopień naukowy doktora a także specjalistę spoza UŁ posiadającego stopień naukowy – po zasięgnięciu opinii Rady Wydziału (Regulamin Studiów, paragraf 52-55).
  • Praca dyplomowa będąca pracą inżynierską powinna zawierać samodzielne opracowanie praktycznego problemu i może mieć charakter projektu, studium porównawczego lub opracowania analitycznego.
  • Praca dyplomowa będąca projektem informatycznym powinna być opatrzona dokładnym opisem stanowiącym dokumentację projektową.
  • We wstępie pracy dyplomowej powinien znaleźć się opis wkładu własnego studenta w uzyskanie przedstawianych wyników a także informacje o podstawowych źródłach, na podstawie których student przygotował pracę.
  • Fragmenty pracy cytowane z innych źródeł powinny zostać opatrzone dokładnymi danymi bibliograficznymi.
  • Student przygotowując pracę magisterską powinien korzystać również z publikacji obcojęzycznych.
  • Temat pracy dyplomowej powinien zostać zgłoszony do akceptacji przez Komisję do spraw dyplomowania najpóźniej w pierwszym miesiącu ostatniego semestru studiów.
  • Strona tytułowa pracy powinna być zgodna ze wzorcem: Strona tytułowa
  • Pracę dyplomową można (co jest zalecane) wykonać korzystając z gotowego szablonu przygotowanego w LaTeX-u. Instrukcja dotycząca edycji zawarta jest w pliku źródłowym.

 

Recenzja pracy dyplomowej powinna zawierać

  • opis treści pracy ze szczególnym uwzględnieniem wkładu własnego studenta w uzyskanie przedstawianych w pracy wyników,
  • informacje o zgodności treści pracy z tematem pracy oraz z treściami i efektami kształcenia odpowiadającymi danemu kierunkowi studiów,
  • ocenę merytoryczną przedstawionych wyników,
  • informacje czy i w jakim zakresie praca stanowi nowe ujęcie problemu,
  • charakterystykę doboru i wykorzystania źródeł,
  • ocenę układu pracy, struktury podziału treści, kompletności tez,
  • ocenę formalnej strony pracy (poprawności języka, opanowania techniki pisania pracy, spisu treści, odsyłaczy),
  • ocenę ogólną pracy,

Recenzje pracy są jawne i umieszcza się je w systemie APD – z wyłączeniem przypadku, gdy recenzje dotyczą prac zawierających informacje podlegające ochronie informacji niejawnych (Ustawa 2.0 Art. 347 p.2.)

 

  • Pytania egzaminacyjne powinny dotyczyć pracy dyplomowej oraz zagadnień związanych zarówno ze studiowaną specjalnością jak i problemów ogólnych, związanych ze studiowanym kierunkiem.
  • Odpowiedź dyplomanta na każde pytanie musi zostać oceniona przez egzaminatorów, a ocena z egzaminu dyplomowego obliczana jest przy pomocy średniej arytmetycznej ocen z poszczególnych pytań według zasad opisanych w Regulaminie Studiów ( Rozdział X).
  • Ocena z pracy obliczana jest przy pomocy średniej arytmetycznej z ocen, jakie wystawili recenzent i promotor w recenzjach według zasad opisanych w Regulaminie Studiów (Rozdział X).
  • Warunkiem koniecznym uzyskania przez studenta oceny pozytywnej z egzaminu jest uzyskanie przez niego oceny pozytywnej z odpowiedzi na każde z pytań cząstkowych.

  • Prowadzący przedmioty Seminarium (I i II semestr) lub Projekt dyplomowy zasięga opinii Promotora pracy przy zaliczeniu seminarium.
  • Recenzenta pracy wyznacza, w porozumieniu z Promotorem pracy, Kierownik Jednostki, w której powstaje praca dyplomowa, przy czym promotor lub recenzent pracy magisterskiej powinien posiadać tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego. Zasady postępowania w innych przypadkach precyzuje Regulamin Studiów.
  • Student wprowadza pracę dyplomową do systemu APD (Archiwum Prac Dyplomowych), a po jej ostatecznym zatwierdzeniu postępuje zgodnie z obowiązującymi przepisami
  • Należy pamiętać, że prac dyplomowych tworzonych we współpracy z firmami nie wolno umieszczać w APD jeśli zawierają informacje podlegające ochronie informacji niejawnych (Ustawa 2.0 Art. 347 p.2.)
  • Promotor zobowiązany jest do kontroli samodzielności tworzenia prac dyplomowych za pomocą Jednolitego Systemu Antyplagiatowego – JSA.
  • Pozostałe obowiązki Promotora i Recenzenta określa Regulamin Studiów – Rozdział IX.

PISEMNE ZALICZENIE SEMINARIUM

Wytyczne dotyczące procesu dyplomowania obowiązujące na WMiI UŁ od roku akademickiego 2020/21 wprowadzone w dniu 1 lipca 2020 roku mocą Uchwały nr 216 (będącej aktualizacją Uchwały nr 173 z dn. 12 czerwca 2019 r.) Rady WMiI UŁ szczegółowo określają zarówno formę przedmiotów przygotowujących do egzaminu dyplomowego, jak i warunki konieczne ich zaliczenia.

Począwszy od roku akademickiego 2019/20, organizowane są sprawdziany – Pisemne Zaliczenie Seminarium, których wynik jest integralną częścią oceny końcowej z przedmiotu przygotowującego do przyszłego egzaminu dyplomowego. Koncepcja i forma sprawdzianu oraz kryteria jego oceny ustalone zostały przez Komisję ds. Dyplomowania w porozumieniu z prodziekanem ds. studentów i kształcenia.

Od roku akademickiego 2021/22 pisemne zaliczenie seminarium przeprowadzane jest na studiach pierwszego i drugiego stopnia zarówno stacjonarnych jak i niestacjonarnych w ramach zaliczenia przedmiotu będącego formą seminarium przygotowującego do egzaminu magisterskiego, inżynierskiego oraz licencjackiego.

Zakres materiału pisemnego zaliczenia seminarium obejmuje zagadnienia na egzamin licencjacki wspólne dla wszystkich specjalności studiów pierwszego stopnia na kierunkach Matematyka i Informatyka dla studiów drugiego stopnia oraz ten sam ograniczony do zagadnień realizowanych w pierwszych dwóch latach studiów w przypadku pisemnego zaliczenia seminarium licencjackiego na studiach pierwszego stopnia. Podobnie, dla kierunku Analiza Danych, obowiązującym zakresem ustanowiono zakres materiału równoważny z tematyką zawartą na liście zagadnień na egzamin inżynierski.

Test Pisemne Zaliczenie Seminarium jest testem wielokrotnego wyboru. Składa się z 25 zadań zamkniętych z trzema możliwymi rozwiązaniami do wyboru. W każdym zadaniu należy udzielić odpowiedzi na trzy pytania wybierając tak albo nie. Za każdą trafną odpowiedź w zadaniu student może uzyskać 1 punkt. Za bezbłędne rozwiązanie całego zadania dodawany jest 1 dodatkowy punkt. Zatem można otrzymać łącznie 4 punkty z pojedynczego zadania (za udzielenie wszystkich poprawnych odpowiedzi). Zgodnie z decyzją Wydziałowej Komisji ds. Dyplomowania próg punktów niezbędnych do zaliczenia testu wynosi 50 co stanowi 50% wszystkich punktów możliwych do zdobycia. Test trwa 60 minut.

Test zostanie przeprowadzony na platformie Moodle zdalnie (online) albo w pracowni informatycznej na Wydziale Matematyki i Informatyki w zależności od kierunku studiów. Za organizację zaliczenia odpowiedzialne są powołane w tym celu zespoły, które odpowiadają za stronę techniczną oraz za przeprowadzenie i sprawdzenie zaliczenia.

TERMINY PISEMNEGO ZALICZENIA SEMINARIUM W ROKU AKADEMICKIM 2023/2024

II termin:

Matematyka I stopnia, stacjonarne: wtorek (20 lutego), godz. 12-14, sala: C109

Matematyka II stopnia, stacjonarne: wtorek (20 lutego), godz. 12-14, sala: C109

Matematyka II stopnia, niestacjonarne: niedziela (25 lutego), godz. 12-14, sala: C109

Informatyka I stopnia: środa (21 lutego), godz. 10:00, zdalnie

Informatyka II stopnia: środa (21 lutego), godz. 10:00, zdalnie

Computer Science I stopnia: środa (21 lutego), godz. 10:30, zdalnie

Computer Science II stopnia: środa (21 lutego), godz. 10:30, zdalnie

 

I termin:

Matematyka I stopnia, stacjonarne: wtorek (9 stycznia), godz. 10-12, sala: C101

Matematyka II stopnia, stacjonarne: poniedziałek (15 stycznia), godz. 16-18, sala: C107

Matematyka II stopnia, niestacjonarne: sobota (13 stycznia), godz. 9:45-11:15, sala: C202  

Analiza Danych II stopnia, stacjonarne:  środa (10 stycznia), godz. 12-14, sala: C203

Informatyka I stopnia, stacjonarne: czwartek (11 stycznia), godz. 14-16, sale: C107, C215, C203

Informatyka II stopnia, stacjonarne: wtorek (9 stycznia), godz. 12-14, sale: C203

Computer Science I stopnia, stacjonarne: środa (10 stycznia), godz. 10-12, zdalnie

Computer Science II stopnia, stacjonarne: środa (10 stycznia), godz. 16-18, zdalnie

Informatyka I stopnia, stacjonarne: niedziela (14 stycznia), godz. 15:30-17:00, sale: C201, C107, C215

Informatyka II stopnia, niestacjonarne: niedziela (14 stycznia), godz. 15:30-17:00, zdalnie

PRZYKŁADOWE TESTY